12–⁠19 NOV 2019

O lektorovi:

Gábor Viktor Kozma vyštudoval herectvo na Univerzite umení v Tîrgu-Mureș v Rumunsku. V súčasnosti v rámci doktorátu skúma psychické a fyzické herecké metódy. Je členom International Suzuki Company of Toga. Získal štipendium v štipendijnom programe 2018-2021 Maďarskej akadémie umení. Od roku 2019 Gábor vyučuje ako asistent na University of Babes-Bolyai v Cluj-Napoca v Rumunsku na Divadelnej a filmovej fakulte. Pre viac informácií navštívte jeho webovú stránku.

foto: Nina Pacherová

Rozhovor s lektorom a záznam workshopu

Počas sedemdňového workshopu, štyri hodiny denne od 8:00 do 12:00, účastníci môhli študovať a precvičiť si základy Suzuki Method of Actor Training (SMAT). Počas tréningu Suzuki Method je cieľom rozvíjať a precvičovať intenzívnu prítomnosť, pripravenosť a expresivitu performera. Pokúsime sa nájsť odpoveď na otázku: Ktoré nástroje sú najvhodnejšie na to, aby sa performer mohol zlepšovať pri jeho každodennej rutine

Tadashi Suzuki začal rozvíjať svoju hereckú metódu v 70. rokoch. Odvtedy sa rozšírila po celom svete. Svetoznámy japonský divadelný režisér a pedagóg sa zameriava na prípravu hercov k vysokej úrovni bdelosti na javisku. Používa prvky stredovekých japonských performatívnych umení - Noh a Kabuki -, ktoré prepojil s pohybovými prvkami z iných kultúr a vytvoril tak systém pre potreby súčasného divadla.

Aká je ideálna úroveň fyzického, mentálneho a emocionálneho napätia počas performance? Je možné vyjadriť expresivitu v úplnom telesnom pokoji? Ako môže herec nájsť slobodu v prísne určenom tvare alebo naopak, kde sú jeho hranice pri voľnej improvizácii? Zúčastniť sa mohli ľudia nielen z fachu, ktorí sa radi pripojili pri výskume vyššie uvedených tém. Predchádzajúca prax nebola povinnosťou.