Ministry of Loneliness

premiéra: 19. a 20. 0KT 2021 19:00
2. poschodie OD Dunaj

Tvorivý tím

Matúš Gavorník
Juraj Mydla
Erik Pánči
Diana Pavlačková
Viktória Revická
Diana Strauszová
Tatiana Takáčová
Peter Tilajčík
Magdaléna Žiaková


Ministry of Loneliness je dielo pre 150 rastlín a 15 performerov a performeriek. Tvorivý tím by chcel poprosiť divákov a diváčky, aby vyplnili dotazník, ktorý im príde pri kúpe lístka na mail. 

Zistiť, že si osamelý nie je problém. Samota znamená byť niekde sám, bez iných ľudí a cítiť sa pritom komfortne. Rozdiel medzi samotou a osamelosťou, ktorá ti je nepríjemná, si vieme pomerne jednoducho uvedomiť. Okamžite keď o tom začneš premýšľať, keď ti to vŕta v hlave, tak asi niečo nie je v poriadku.

“Nedá sa úplne dobre sám poštekliť. Už sa ani neviem rozpamätať aké to je, keď sa ma niekto iný dotýka.”

Missed voice call Mama 30.august at 18:30
Missed voice call Mama 30.august at 18:32
Mama, 2. September 17:55
Ahoj moja, ako sa mas? Aky tyzden si mala? Posielam pusu a ked budes mat cas, tak sa ozvi.🥰

Osamelosť každý pociťuje subjektívne. Emócie a naše prežívanie skutočnosti je však zároveň politicky, kultúrne a spoločensky konštruované.

“Môj strýko prišiel o celé stádo. Prestal jesť, starať sa o seba a rozprávať sa s ostatnými ľuďmi.”

“Panuje všeobecne mylná predstava o tom, že ide o problém, ktorý je častý v neskoršom veku, ale ako povedala Jo Cox osamelosť môže zastihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. [...] Osamelosť predstavuje pre zdravie podobné riziko ako fajčenie alebo obezita, ale súvisí tiež so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, depresií, úpadku kognitívnych funkcií a Alzheimerovej choroby.”

Lebo som rada, keď ti môžem urobiť radosť.

Lebo som rada, že sa o mňa konečne niekto stará.

Lebo som rada, keď ti môžem navariť.

Lebo som rada, keď ťa teší, že ti navarím. 

Osamelosť je často definovaná ako subjektívne pociťovaný nedostatok zmysluplných vzťahov. Ktoré vzťahy však označíme za zmysluplné? Ak dnes osamelosť zažíva čoraz častejšie viac ľudí, musíme spoločne pomenovať spoločenské problémy vedúce k týmto symptómom.

Ministry of Loneliness je výskumom drobných príbehov a situácií súvisiacich s týmto fenoménom.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Zároveň ďakujeme Platforme pre súčasný tanec za poskytnutie skúšobných priestorov.